Поради від гінеколога. Гормональні порушення призводять до безлічі неприємних захворювань. Як цьому запобігти? І при яких симптомах потрібно негайно звертатися до лікаря?

Жіноче здоров’я залежить від багатьох факторів, але одним з ключових є гормональний баланс. Порушення цього балансу може призвести до різноманітних проблем, включаючи порушення менструального циклу, проблеми із зачаттям і розвиток певних захворювань. Коли наші гормони працюють разом, ми відчуваємо себе енергійними, життєрадісними, готовими гори перевернути. Але як тільки цей крихкий баланс порушується, нас починає долати втома, перепади настрою, проблеми з вагою, циклом і навіть зовнішнім виглядом.

Ви можете помітити, що стали більш тривожними, пригніченими, що ваша шкіра і волосся втратили колишній блиск. Все це ознаки того, що гормональний фон вимагає нашої уваги, корекції або лікування.

Сьогодні ми поділимося з вами рекомендаціями, які допоможуть відновити та зберегти гормональну гармонію. Це не чарівна пігулка і не складний медичний протокол, а прості, але дієві принципи, які доступні кожному з нас. Розбираймось разом!

Правильне харчування

ЇжаПочнемо з азів – харчування. Те, що ми їмо, безпосередньо впливає на нашу гормональну систему. Одні продукти здатні стимулювати вироблення «гормонів щастя» і підтримувати гормональний баланс, а інші можуть серйозно його порушити. Отже, що ви повинні включити у свій раціон?

Перш за все, їжте свіжі овочі та фрукти, особливо зелені листові, такі як шпинат, капуста, салат. Вони багаті вітамінами, мінералами та клітковиною, які необхідні для здорової гормональної системи. Не забувайте про цільнозернові, бобові, горіхи і насіння – це джерело корисних речовин і «повільних» вуглеводів. Особливо цінні насіння льону і чіа, які містять лігнани – рослинні сполуки, що володіють м’яким гормонорегулюючим дією.

Також важливо отримувати достатню кількість якісного білка – він служить будівельним матеріалом. Віддавайте перевагу нежирним сортам м’яса, риби, яйцям, сиру. Для вегетаріанців відмінним джерелом білка стануть тофу, темпе, кіноа.

А ось від чого краще триматися подалі, так це від рафінованих вуглеводів, солодощів, фастфуду. Вони викликають різкі стрибки цукру в крові, змушуючи наші гормони працювати так само стрибкоподібно. Також варто обмежити вживання кофеїну, алкоголю та оброблених м’ясних продуктів. І звичайно ж, стежте за розміром порції і калорійністю. Як дефіцит, так і зайва вага, а також його різкі коливання можуть негативно позначитися на виробленні гормонів. Визначте свою оптимальну вагу і намагайтеся підтримувати його, вибираючи здорову їжу і не переїдаючи.

Фізична активність

Найвпливовіші жінки Бердичева. ТОП10Наступною за важливістю складовою гормонального здоров’я є регулярна фізична активність. Давно доведено, що фізичні вправи не тільки зміцнюють наші м’язи і серце, але і благотворно впливають на гормональний фон. Під час тренувань наш організм виробляє ендорфіни – «гормони радості», які покращують настрій, знижують рівень тривожності та стресу.

Крім того, фізична активність допомагає нормалізувати рівень інсуліну і кортизолу, тих самих гормонів, які так часто виходять з-під контролю в сучасному ритмі життя.

Які види навантажень найбільш ефективні? Насправді універсального рецепту не існує – головне, щоб вам подобалося те, що ви робите. Це можуть бути динамічні кардіо вправи, такі як біг, плавання, танці, їзда на велосипеді. Вони відмінно тренують серцево-судинну систему і спалюють калорії. Не менш корисні силові тренування – з власною вагою або в тренажерному залі під наглядом тренера. Вони допомагають привести в тонус або наростити м’язову масу, що, в свою чергу, прискорює метаболізм і покращує чутливість до інсуліну.

Поговоримо окремо про йогу і пілатес. Ці практики не тільки зміцнюють тіло, але і вчать розслаблятися, відпускати напругу і стрес. А ми вже говорили про те, наскільки це важливо для гормонального балансу. Головне, не перестаратися. Надмірні або нерегулярні силові тренування можуть, навпаки, викликати гормональний дисбаланс і виснаження. Оптимально займатися 3-5 разів на тиждень по 30-60 хвилин, прислухаючись до свого самопочуття. І звичайно ж, перед початком будь-якої тренувальної програми слід проконсультуватися з лікарем, особливо якщо у вас є хронічні захворювання.

Управління стресом

Ми вже говорили про харчування та фізичну активність. Але є ще один фактор, який критично важливий для гормонального балансу – вміння справлятися зі стресом.

Вона просить допомогиУ стані стресу наш організм виробляє величезну кількість кортизолу та адреналіну. Ці важливі гормони допомагають нам мобілізуватися, справлятися з труднощами, а іноді й рятувати життя в надзвичайних ситуаціях. Але коли стрес стає хронічним, постійно підвищений рівень цих гормонів починає працювати проти нас. Він може пригнічувати вироблення естрогену і прогестерону, порушувати роботу щитовидної залози, викликати збільшення ваги, безсоння, тривожність і навіть депресію. Тому так важливо вміти розслаблятися, так, цьому навику потрібно вчитися в сучасному світі.

Знайдіть власні способи розслаблення та емоційного розвантаження. Для кого-то це може бути медитація або дихальні практики. Всього 10-15 хвилин в день, коли ви концентруєтеся на своєму диханні, відпускаєте думки і напругу, здатні творити чудеса. Іншим зняти напругу допомагає бокс, а іншим – творчі заняття: малювання, ліплення, спів. Це чудовий спосіб висловити свої емоції та змінити ситуацію.

Також велику користь приносять прогулянки на природі, спілкування з близькими, улюблені хобі. Головне, регулярно давати собі можливість відпочити і відновитися.

Сон

СонНестача сну – один з головних ворогів гормонального здоров’я. Під час сну виробляється мелатонін, який регулює наші циркадні ритми та роботу багатьох гормонів. Хронічне недосипання може серйозно порушити цей баланс.

Намагайтеся спати не менше 7-8 годин на добу. Створіть прохолодну, темну і тиху обстановку в спальні. Відмовтеся від гаджетів і стимуляторів (кава, міцний чай) хоча б за пару годин до сну. Замість цього дозвольте собі розслаблюючий ритуал – тепла ванна, спокійна музика, легке читання. Якщо ваші думки продовжують крутитися, спробуйте викласти їх на папері – це може допомогти позбутися денного стресу.

Регулярне відвідування гінеколога

І останнє, але не менш важливе, регулярне відвідування гінеколога. Профілактичні огляди – це не примха, а необхідність. Навіть якщо вас нічого не турбує, слід проходити обстеження хоча б раз на рік.

Багато гормональні порушення розвиваються поступово і можуть тривалий час не давати про себе знати. Але при регулярному моніторингу ми можемо вчасно їх помітити і вжити заходів. Під час огляду лікар проведе пальпацію молочних залоз і органів малого тазу, візьме мазок на онкоцитологію і мікрофлору. При необхідності він може призначити УЗД, мамографію, аналізи на статеві гормони і гормони щитовидної залози. Це допоможе отримати повну картину свого репродуктивного здоров’я.

Частота відвідувань залежить від віку та індивідуальної ситуації. Але в цілому відвідування гінеколога рекомендується 1-2 рази на рік. Звичайно ж, при будь-яких тривожних симптомах – нерегулярних циклах, болях, незвичайних виділеннях – не варто затягувати з візитом до лікаря.

Пам’ятайте, що рання діагностика та профілактика – наші головні союзники у збереженні жіночого здоров’я. Не соромтеся задавати лікарю питання, розповідати про свої переживання. Ми тут, щоб допомогти вам почуватися якнайкраще на кожному етапі життя.

Коли потрібно звертатися до гінеколога?

Ми розповіли про те, як підтримувати гормональне здоров’я за допомогою способу життя та регулярних візитів до гінеколога. Але іноді цього може бути недостатньо. Бувають ситуації, коли необхідна консультація гінеколога і, можливо, медикаментозна корекція.

Насторожити повинні такі симптоми:

  • постійні порушення менструального циклу – дуже рясні, хворобливі, мізерні або нерегулярні менструації;
  • вугровий висип, надмірний ріст волосся на обличчі і тілі;
  • незрозуміле збільшення або втрата ваги;
  • постійна втома, слабкість, сонливість;
  • часті перепади настрою, дратівливість, тривожність, депресія;
  • відсутність менструацій більше 2 місяців (якщо ви не вагітні або не перебуваєте в менопаузі).

За цими симптомами можуть стояти такі захворювання, як синдром полікістозних яєчників, гіпотиреоз або гіпертиреоз, гіперпролактинемія, дефіцит естрогенів, раннє виснаження яєчників та ін.

ВолоссяУ деяких випадках медикаментозна терапія гормональними препаратами дійсно необхідна, боятися цього не варто. Це не вирок, а допомога вашому організму. Часто буває так, що прийом гормонів набагато корисніше і безпечніше, ніж їх відсутність. Під наглядом лікаря і при регулярному контролі аналізів гормональна терапія безпечна і допомагає відновити баланс і поліпшити самопочуття.

Пам’ятайте, що ліки – це завжди крайній захід. У більшості випадків для підтримки гормонального здоров’я достатньо здорового способу життя та уваги до свого організму.

Турбота про гормональний баланс – це не одноразова дія, а щоденна праця і спосіб життя. Харчуйтеся різноманітно і збалансовано, рухайтеся із задоволенням, висипайтеся і знаходьте час для відпочинку і радості. Будьте уважні до сигналів свого організму і не пропускайте візити до лікаря. І якщо вас щось турбує, не соромтеся звертатися за допомогою.

Пам’ятайте, ви унікальні, а ваше здоров’я безцінне. Навіть маленькі кроки та зміни можуть призвести до великих змін у самопочутті та якості життя на довгі роки.

Джерело