Думки людей можна прочитати. Джек Шефер, колишній спецагент ФБР, професор психології та консультант з поведінкового аналізу, у своїй книзі «Включення чарівності за методами спецслужб» говорить, що губи співрозмовника можуть багато чого розповісти уважному спостерігачеві.
Фальшива посмішка
І психологам, і спостережливим людям давно відомо, що посмішки можуть бути справжніми та фальшивими. Характерні ознаки щирої посмішки: підняті куточки рота і поява зморшок навколо очей. Фальшива посмішка, як правило, виходить кривою і не синхронізованою. Якщо людина щиро посміхається, його щоки піднімаються, а під очима та у зовнішніх куточків очей з’являються зморшки. При фальшивій посмішці куточки рота не піднімаються і немає заломів навколо очей.
Люди щиро посміхаються, коли їхнє бажання спілкуватися щире. Якщо ви помітили фальшиву посмішку, це сигнал про те, що щось не так. Штучна посмішка або її відсутність означає, що людина не зацікавлена в знайомстві або продовженні розмови.
Підтягнуті губи
Людина автоматично стискає губи або складає їх в бантик, якщо його щось не влаштовує. Цей мімічний сигнал може бути витлумачений як незгода або протест. Стиснуті губи також свідчать про те, що співрозмовник сказав щось, що суперечить власним думкам. Знаючи це, ви отримуєте величезну перевагу. Якщо ви помітили, що людина стискає губи, а ви ще не закінчили висловлювати свою думку, у вас є шанс змусити його передумати, перш ніж він встигне висловити свою думку вголос. Тому що якщо людина говорить щось вголос, то він вважає за краще бути послідовним і дотримуватися сказаного.
Наприклад, уявіть, що чоловік каже своїй дружині: «Люба, я збираюся довести собі, що ми можемо дозволити собі нову машину». А потім помічаєш, як дружина підтискає губи. Ви розумієте, що вона сумнівається і готова енергійно вам заперечити. Потрібно тільки відразу наводити нові аргументи, поки вона не встигла висловити свою думку вголос. В іншому випадку переконати її погодитися на покупку буде практично неможливо. Цей прийом можна прекрасно використовувати в розмові з чоловіками.
Підтягнуті губи
Якщо верхня і нижня губи співрозмовника щільно зімкнуті, значить, він хоче щось сказати, але стримує себе. Підозрювані часто стискають губи, перш ніж зізнатися у злочині. Вони хочуть зізнатися, але мимоволі стискають губи, щоб не видати себе.
Прикушування губи
Прикушування верхньої або нижньої губи – ще один красномовний рух обличчя. У цей момент співрозмовник хоче щось сказати, але чомусь не наважується це зробити. Ось що означає стара приказка «закуси губу» – утриматися від висловлення своєї думки.
Під час розмови постарайтеся помітити цей невербальний сигнал. Це хороший знак, щоб заохотити людину висловитися. Скажіть щось на кшталт: «Схоже, у вас є своя думка з цього приводу. Чи можете ви поділитися цим?» Багато хто буде здивований вашим умінням читати їхні думки та вашою уважністю, і будуть раді, що ви щиро зацікавлені.
Дотик до губ
Дотик до губ означає, що людину бентежить тема розмови. Дотик до губ відвертає увагу від обговорюваного предмета і знижує тривожність. Якщо людина торкається губ пальцями або олівцем, щоб відчути води, можна уточнити своє припущення: «Мені здається, вам соромно говорити про це». Тим самим ви даєте людині можливість підтвердити або спростувати твердження і пояснити свою реакцію. А ваш співрозмовник буде приємно здивований вашим умінням помічати такі найменші деталі.
Дотик до губ можна ефективно використовувати як у діловому, так і в особистому спілкуванні. Наприклад, якщо ви перебуваєте наодинці з потенційним клієнтом, обговорюючи переваги пропонованого товару, зверніть увагу на те, що він задумливо гладить губи пальцями. Коли ви помітите цей жест, скажіть щось на кшталт: «Ви, мабуть, збентежені, тому що ніколи раніше не користувалися такою річчю». Ваші слова спонукатимуть клієнта висловити занепокоєння щодо якостей товару чи послуги. Зрозумівши, що його турбує, ви зможете скорегувати пропозицію, щоб успішно продати свій товар.