Щороку, протягом  листопада, у світі проходить соціальна ініціатива під назвою Вусопад, або Movember (від англ.  moustache (сленґ. австр. mo) — вуса; november — листопад).

 Рух заснували в 2003 році, коли кілька друзів зібралися за пивом у пабі неподалік від Мельбурна (Австралія). Гасло та ціль Вусопаду —  “Змінити обличчя чоловічого здоров’я”.  Упродовж місяця чоловіки відрощують вуса з метою підвищити обізнаність людей щодо раку простати, раку яєчок, психічного здоров’я чоловіків та запобігання суїцидам. Вусопад закликає всіх людей незалежно від статі поширювати інформацію про рух.

Рак простати — злоякісне новоутворення, що розвивається  з епітелію передміхурової залози. Простата (передміхурова залоза) — це невелика залоза у формі волоського горіха, яка виробляє насінну рідину, що живить та транспортує сперматозоїди. Деякі види раку простати можуть рости повільно та обмежуватися передміхуровою залозою і потребують мінімального лікування. Проте інші види раку, більш агресивні, можуть швидко розростатися за межі залози —  в сусідні тканини. Пацієнтів з раком простати стає з кожним роком все більше, за середньосвітовими даними рак простати посідає третє місце серед причин смерті від злоякісних новоутворень у чоловіків, а у деяких країнах він на першому місці. Ця проблема стосується не тільки України, а і всіх інших країн, правда у різному ступені.

В багатьох країнах приділяється багато уваги хворим на рак простати. Прикладом може слугувати перш за все США, адже саме розробки американських вчених багато в чому дозволили досягти  вагомих успіхів у боротьбі з цим захворюванням. Фактором, що призвів згодом до переламу у боротьбі з цією недугою, стало запровадження у практику аналізу крові на специфічну речовину – простатспецифічний антиген (ПСА). Його вміст чітко вказував на вірогідність існування раку простати ще за 5-7 років до появи симптомів захворювання. В США його запровадили в практику ще у 80-х роках 20-го ст. Це призвело спочатку до значного збільшення кількості випадків раку простати (тому що діагностувались випадки, які ще не проявлялись), а надалі різко зменшилась кількість таких хворих і різко збільшилась кількість хворих, що виявлялись на ранніх стадіях.

В Україні діагностика ПСА реально розпочалась тільки у 21 столітті. З кожним роком кількість таких обстежень зростає, але проблем з раком простати не зменшується.Одна з причин є те, що це пухлина, яка практично не має симптомів. Вона завжди розвивається на тлі доброякісної гіперплазії (або як раніше називали – аденоми) простати. Відповідно, такі хворі скаржаться на часте сечовипускання, нічне сечовипускання, слабкий струмінь сечі тощо. Але це не свідчить ні за, ні проти раку простати. Виявити його можна або за допомогою ПСА, або при ректальному обстежені простати в уролога. На жаль, інші розповсюджені методи (як УЗД, рентген, в тому числі комп’ютерна томографія) не дають достатньо інформації для цього. В будь-якому разі, остаточно діагноз ставиться тільки після аналізу результатів біопсії простати.

Чинники ризику:

Вік – найчастіше цей вид раку спостерігається у чоловіків віком старше 50 років.

Сімейний анамнез –  якщо у близьких родичів був рак простати (батько, брат тощо) або в родині є гени, що підвищують ризик розвитку раку грудей, ризик раку простати зростає.

Ожиріння – люди з надмірною вагою можуть мати вищий ризик розвитку раку простати.

Расова приналежність –  представники негроїдної раси хворіють на рак простати частіше, ніж представники інших расових чи етнічних груп.

В лікуванні раку простати останніми роками відбулись значні зміни. На теперішній час можна сказати, що практично в будь-якій стадії захворювання пацієнту можна допомогти, але тільки на 1-2 стадії його можна вилікувати – все вирішує час. Єдиний реальний шанс позбутись пухлини – це оперативне лікування. На жаль, типові операції, які використовуються для аденоми простати (як трансуретральна резекція), не видаляють пухлину, для цього використовується набагато більш  складна, але ефективна операція – радикальна простатектомія.

 Рак яєчок – найбільш поширений рак у чоловіків  віком від 15 до 34 років. Він трапляється відносно рідко та складає близько 1% випадків раку серед чоловіків у всьому світі. Зазвичай рак яєчок виявляють у себе самі чоловіки або їхні урологи під час планового огляду.  Рак яєчок гарно піддається лікуванню на будь-яких стадіях у переважній більшості випадків — незалежно від стадії захворювання, більше ніж 90% усіх вперше діагностованих випадків раку яєчка будуть вилікувані.

Психічне здоров’я чоловіків

Депресивний розлад діагностують у жінок вдвічі більше, ніж у чоловіків, при цьому чоловіки вчиняють суїцид щонайменше у два рази частіше. Така тенденція спостерігається у всіх країнах світу. Це можна пояснити тим, що чоловіки рідше говорять про своє самопочуття та здебільшого вважають проблеми з ментальним здоров’ям  проявом  слабкості. Вони частіше не визнають, що мають проблеми, бо “я ж чоловік!”. Саме тому відстежити їхню схильність до суїциду й попередити її складніше.

Дбайте про власне чоловіче здоров’я!

Джерело: Житомирський ЦКПХ


Джерело: https://zt.20minut.ua/