У Житомирській області з початку 2025 року сталося понад 1600 пожеж в екосистемах. Основною причиною є підпали сухої рослинності. Це не лише призводить до масштабного задимлення населених пунктів, а й становить серйозну загрозу для екосистеми та життя людей — уже є загиблі.
У зв’язку з цим у Коростені відбулася нарада, скликана народними депутатами в межах парламентського контролю. Участь у ній взяли рятувальники, екологи, представники територіальних громад, військової адміністрації, лісівники та поліцейські.
«Заслухали готовність усіх відповідальних до ситуації, що склалася. Обстановка складна: зима була сухою, є всі передумови повторення жахливих пожеж 2020 року, коли вигоріли десятки тисяч гектарів лісу, зокрема радіаційно забрудненого. Це — екологічна катастрофа, і наслідки для людей та природи важко оцінити. Провівши тривалий час на ліквідації тих страшних пожеж у Олевській, Овруцькій та Народицькій громадах, можу сказати, що треба готуватися», — зазначив один із ініціаторів наради, народний депутат України Арсеній Пушкаренко.
За його словами, однією з головних проблем залишається недостатня готовність відповідальних служб до масштабних пожеж. Передусім це стосується інфраструктури лісового господарства: потрібен контроль за відповідними водоймами, станом лісових пожежних станцій і наявністю лісових просік.
Особливу увагу учасники наради приділили ситуації в прикордонних громадах, враховуючи безпекові ризики. За підсумками зустрічі відповідальні служби отримали конкретні завдання щодо посилення заходів з попередження масштабних пожеж.
Варто нагадати, що Верховна Рада ще у 2020 році посилила відповідальність за спалювання сухої трави, листя чи іншої рослинності. А на час воєнного стану це може бути кваліфіковано як диверсія — відповідно до статті 113 Кримінального кодексу України.
Джерело: polissya.today