Сонцезахисні креми допоможуть. Розбираємо актуальні питання захисту від сонця, старі правила і нові лайфхаки – в загальному, вчимося засмагати красиво і без шкоди для шкіри. Дерматологи часто рекомендують купити сонцезахисні засоби для тіла як засіб проти старіння. Однак довести, що SPF-засоби дійсно уповільнюють процеси старіння шкіри, вчені змогли не так давно, у 2013 році.
900 добровольців у віці від 25 до 55 років з Австралії, де сонячна погода є нормою, брали участь у дослідженні протягом чотирьох з половиною років. Деяких з них попросили щодня наносити СПФ для тіла та шкіри, а інші продовжували жити без інтенсивного догляду за шкірою. Виявилося, що шкіра людей, які не розлучалися з кремами, виявилася помітно пружнішою і гладкішою, ніж у тих, хто захищав шкіру регулярними зволожуючими засобами.
“Експеримент показав, що регулярне використання сонцезахисної косметики змінює процес неминучого фотостаріння”, – говорить Девід Бікерс, професор дерматології в Колумбійському університеті.
Попри переконливі докази, коли говорять про фотостаріння та гіперпігментацію, світ все ще розділений на два табори. Один об’єднує тих, хто не виходить на сонце без крему з SPF 50+, інший – тих, хто впевнений, що сонце – це «друг людини», а сонцезахисний крем – це всього лише додаткова вага в багажі. Традиційно правда була «десь там». За допомогою експертів ми спробували розібратися в сучасній «сонячній міфології».
Сонячні фільтри: фізичні або хімічні
«Сьогодні головне питання для відпочиваючих і відпочиваючих полягає в тому, яким сонячним фільтрам віддати перевагу: фізичним або хімічним», – каже відомий дерматолог з Нью-Йорка Джошуа Цейхнер. – Насправді вибір багато в чому буде залежати від того, як саме ви збираєтеся проводити свій час. Якщо ви плануєте зробити ґрунтовне перебування на пляжі, зробивши обов’язкову перерву на сієсту, то краще зупинитися на кремах з фізичними фільтрами (оксид цинку і діоксид титану).
Вони не руйнуються на сонці, заломлюють ультрафіолетові промені та практично повністю їх поглинають. Єдина незручність полягає в тому, що їх потрібно повторно наносити кожні дві години, а також після кожного купання. У разі насиченої культурної програми з безліччю переїздів і нескінченними терасами кафе можна сміливо вибирати хімічні фільтри (автобензон, оксибензон та інші). Вони мають більш легку, приємну текстуру і здатність частково проникати в тканини, а значить, можуть містити додаткові зволожуючі або омолоджуючі компоненти. Єдиним їх недоліком є те, що за дві години під прямими сонячними променями хімічні фільтри починають окислюватися і перетворюватися на вільні радикали, які завдають великої шкоди шкірі.
Майже пиріг: як наносити косметику з SPF
Звичайно, влітку потрібно наносити на обличчя якомога менше засобу. Мрія – це легкий гель, який би зволожував, захищав і вирівнював тон. “Ідея одного універсального засобу, який буде доглядати за шкірою на весь день, не така вже й хороша”, – каже дерматокосметолог Анжеліка Шор. «Для тих, хто проводить літо в місті, найкращий режим денного догляду – це нашарування різноманітних продуктів».
На практиці це виглядає приблизно так: спочатку йде легкий зволожуючий крем з SPF 15 або SPF 30, потім йде ваш улюблений ВВ-крем, і останній штрих – мінеральна пудра. Якщо шкіра дуже світла та активно реагує на сонце, то схему можна навіть розширити і після зволожуючого крему також нанести захисний екран, а вже потім – тональний флюїд з SPF. Навіщо потрібна така складність? Річ у тому, що саме такий багатоступінчастий підхід дозволяє підтримувати та «отримувати» необхідний захист протягом дня, не вимагаючи постійного оновлення (кожні дві години) вузькоспеціалізованого сонцезахисного крему.
Літні салонні процедури
Однією з поширених літніх помилок є заборона на будь-які серйозні процедури на обличчі, крім косметичних процедур і ручного масажу. Лікар-косметолог рекомендує не розслаблятися та обов’язково підтримувати шкіру навіть у найспекотнішу пору року. «Постійне перебування на сонці, перельоти, зміна клімату, часте використання сонцезахисного крему – все це так чи інакше призводить до сухості тканин», – переконана Анна. – Швидким розв’язання цієї проблеми є біоревіталізація: лазерне або ін’єкційне насичення глибоких шарів шкіри гіалуроновою кислотою. І особливо добре це працює, якщо ви робите одну процедуру перед поїздкою на море та одну (або кілька) після повернення з відпустки. Повірте, відновлюючий і відновлюючий ефект вас приємно здивує.
Крім того, не варто боятися такої «табуйованої» теми на літо, як професійна чистка шкіри. Звичайно, мова не йде про середніх і глибоких пілінгах, але легкий поверхневий пілінг гліколевої кислотою в концентрації 5-10% піде тільки на користь. Бо прибирати гіперкератоз, або простіше кажучи, потовщення рогового шару епідермісу, необхідно і регулярно. В іншому випадку ми залишимося з нерівною засмагою і лущиться тьмяною шкірою на всю довгу зиму. Крім того, ніякі активні компоненти кремів і сироваток не зможуть пробитися крізь ці «відкладення». Одним словом, в самому щадному режимі, але проводити генеральне прибирання все ж необхідно.
Звичайно, дотримуючись заходів безпеки: постійно користуючись захисним кремом з високим SPF і уникаючи активного сонця протягом декількох днів після процедури.