Джерело: berdichev.biz

Шум у вухах, або шум у вухах, найчастіше є суб’єктивним відчуттям дзвону, дзижчання, шипіння, свисту або інших звуків за відсутності зовнішніх подразників. Чому вона виникає, і про які проблеми зі здоров’ям може свідчити?

Шум у вухах або дзвін у вухах може варіюватися від помірного до сильного, а також може бути постійним або періодичним. Шум у вухах вражає від 10 до 15% населення, без гендерної залежності. Розрізняють такі види шуму у вухах, як:

  • Суб’єктивний: ви чуєте шум, який не надходить із зовнішнього середовища і пов’язаний з подразненням слухового нерва;
  • Пульсуючий: ви чуєте дзижчання, дзвін, клацання або інші гучні звуки, які відповідають вашому серцебиттю;
  • Об’єктивний: досить рідкісне явище, пов’язане з підвищеною чутливістю до зовнішніх звуків або вібрації різних частин тіла.

Попри те, що на цю тему було проведено велику кількість досліджень, досі немає однозначної відповіді, звідки береться шум у вухах. Розглянемо найпоширеніші причини:

Вікові зміни слухового апарату. Річ у тому, що в організмі людини є спеціальні клітини, які сприймають звукові сигнали, перетворюють їх в нервовий імпульс і тільки потім передають «звук» безпосередньо в мозок. Своєю чергою, мозок обробляє цю інформацію і з’ясовує локалізацію і характер звуку. З віком клітини починають гірше виробляти власні імпульси, внаслідок чого ми чуємо шум.

Захворювання зовнішнього і середнього вуха, такі як сірчаний защемлення, отит, звуження слухового проходу, пухлина барабанної порожнини, також можуть викликати шум у вухах.

Багато препаратів мають ототоксичну дію. До них відносяться: аспірин, аміноглікозидні антибіотики (гентаміцин, канаміцин) і похідні хініну, деякі нестероїдні протизапальні засоби, етакринова кислота, похідні платини, інгібітори АПФ. Метиловий спирт і бензол також можуть надавати ототоксичну дію.

Депресія і підвищена тривожність також можуть викликати дискомфорт у вухах. Найчастіше це пов’язано з роботою нейромедіаторів, власним сприйняттям людиною світу і його концентрацією на тому чи іншому стані.

Генетики. Якщо ваші найближчі родичі мають шум у вухах, ризик шуму у вухах вищий.

Аура при епілепсії. Існують форми епілепсії, коли людина відчуває ауру перед нападом. Він може бути нюховим, зоровим або слуховим.

Вплив сильного шуму. Регулярний вплив гучного шуму в професійній діяльності часто викликає погіршення слуху і шум у вухах.

Хвороба Меньєра – захворювання, що супроводжується минущим запамороченням, дзвоном і закладеністю вух, тимчасовою втратою слуху.

Невринома слухового нерва – це доброякісна пухлина, яка вражає нерв, що веде від равлики до центрів головного мозку, і викликає шум і зниження слуху з одного боку.

Якщо шум відчувається як пульсуючий, це, швидше за все, пов’язано з судинною патологією – анемією, звивистістю брахіоцефальних судин, недостатнім кровотоком в головному мозку, нерівномірною регуляцією судинного тонусу, аномалією Кіммерлі.

Шум у вухах також може виникати при таких захворюваннях, як цукровий діабет, атеросклероз і розсіяний склероз.

Що робити, якщо ви почали помічати шум у вухах?

Перед відвідуванням лікаря (а без нього не обійтися) необхідно кілька днів контролювати артеріальний тиск. Першими до фахівців звертаються сурдолог і невролог. Вони проведуть такі тести, як аудіологічне обстеження, і порекомендують інші тести для діагностики вашого стану.

Як я можу самостійно зменшити вплив шуму у вухах?

  • Регулярний контроль артеріального тиску;
  • Менше використовувати навушники і уникати тривалого перебування в місцях з високим звуковим фоном, при необхідності використовувати беруші;
  • Керуйте стресом за допомогою медитації, дихальних вправ або спокійного проведення часу на свіжому повітрі. При необхідності скористатися послугами психолога;
  • Утримайтеся від вживання алкоголю, тютюну та продуктів, що містять кофеїн;
  • Регулярно займайтеся спортом: фізичні вправи покращують кровообіг і допомагають зменшити шум у вухах.