Згідно з даними Центру громадського здоровʼя МОЗ України, близько 30% людей в Україні не знають про свій позитивний ВІЛ-статус, а понад 30% — про вірусний гепатит C та В.

Врятувати життя може єдине: вчасна діагностика. У Житомирі це можна зробити безплатно, конфіденційно та всього за 15 хвилин.

Показники поширення ВІЛ в тюрмах в 10 разів перевищують аналогічні в цивільному секторі. Це пов’язано з такими факторами, як використання спільних голок для ін’єкцій, незахищений секс і відсутність належного медичного догляду у в’язницях. 

З початком війни у 2022 році ситуація з наданням послуг щодо ВІЛ значно погіршилась: обстріли, повітряні тривоги, евакуація тюрем, порушена логістика, окупація територій. Водночас питання регулярної перевірки здоровʼя для щойно звільнених з місць позбавлення волі людей часто залишається поза увагою. Крім того, стигма і дискримінація колишніх засуджених, часто стає для них перепоною на шляху до звернення по допомогу в ту чи іншу організацію, тим паче, коли мова йде про соціально значущі захворювання. 

«Часто люди думають, що ВІЛ — це вирок. Або відкладають тестування, навіть якщо були ризики інфікування, бо не відчувають симптомів. Утім, не враховують, що ВІЛ може протікати безсимптомно протягом кількох років. Лише рання діагностика може врятувати життя. Адже є безкоштовна терапія, приймаючи яку можна мати повноцінне життя, здорових дітей, щасливе майбутнє», — розповідає регіональний координатор благодійної організації FREE ZONE Євген Нагайчук і соціальний робітник громадської організації «Перспектива». 

Він тестує в Житомирі на ВІЛ тих, хто нещодавно звільнився з місць позбавлення волі, їхнє близьке оточення, людей, які вживають інʼєкційні наркотики. 

«Один шприц на 20 людей в тюрмах — це звична історія. Саме тому люди, які відбувають покарання, опиняються в зоні ризику інфікування. Я й сам це знаю, бо мав досвід відбування покарання й вживав наркотики. А тепер допомагаю таким людям якомога раніше дізнатись про свій ВІЛ статус і вже сьогодні отримувати необхідне лікування», — пояснює Євген. 

До Євгена можна безкоштовно звернутись за консультацією, протестуватись на ВІЛ, гепатит В і С, сифіліс. 

«Коли люди, які звертаються до мене за тестуванням, дізнаються, що у них є ВІЛ або інші інфекції, я їм допомагаю стати на облік й отримувати терапію, у разі потреби консультую, де можна отримати необхідну соціальну, медичну допомогу. Не залишаю їх напризволяще», — ділиться координатор. 

Отримати консультацію або протестуватись на ВІЛ можна за адресою:

  • м. Житомир, вул. Велика Бердичівська, 32, 096 042 83 07.

БО FREE ZONE працює у пенітенціарній сфері, щоб забезпечити доступ засуджених, а також звільнених з місць позбавлення волі до якісної і своєчасної медичної допомоги і життєво необхідних послуг на рівні найкращих світових стандартів і практик.

Протидія ВІЛ, гепатиту, туберкульозу та інфекціям, що передаються статевим шляхом, серед людей, які звільнились з місць позбавлення волі, а також серед їхнього близького оточення — один із важливих напрямків діяльності організації.

FREE ZONE діє на території всієї України. Щоб знайти найближчий пункт тестування або координатора, до якого можна звернутись по допомогу, можна скористатись застосунком FREE LIFE з копмʼютера або завантажити його на Android чи iOS.

Детальніше про діяльність організації читайте на сайті FREE ZONE.


Джерело: https://zt.20minut.ua/